Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

Aracınız için İnternetten Yedek Parça Almak Güvenilir Mi?

Aracınız için İnternetten Yedek Parça Almak Güvenilir Mi?

Aracınız için internetten yedek parça alırken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörlere dikkat etmediğiniz sürece hem aldığınız ürün ile sorun yaşayabilir hem de aracınızdaki sorunun büyümesine neden olabilirsiniz. Dolayısı ile doğru ürünü almamak ve doğru ürün alınmadığında çözüm önerisi geliştirmemek, var olan sorunun büyümesine ve maliyetin artmasına neden olabilir. Aynı zamanda hayati problemler ile de karşılaşılabilir. Bu yüzden araç için internetten yedek parça alırken mutlaka önerilen başlıklara dikkat edilmeli ve özenle yedek parça tercihi yapılmalıdır. Araç için internetten yedek parça alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Güvenilir satıcılar ile iletişime geçildiğinden emin olmak.
  • Fiyat karşılaştırması yapmış olmak.
  • Garanti, iade ve tüketici haklarını öğrenmiş ve bilgi almış olmak.
  • Parça numarası gerekiyor ise doğru eşleştirmeyi yapmak.
  • Orijinal parça olup olmadığını teyit ettirmek.
  • Ödeme yöntemlerinin güvenilir olup olmadığını kontrol etmek.
  • Satıcının gerçek olup olmadığını kontrol etmek.
  • Teslimatın nasıl yapıldığı, kaç gün sürdürdüğü ve ne zaman teslim alınacağına dair bilgileri edinmek.


Güvenilir Satıcı Tercihi Yapmak

Araç için internetten yedek parça alırken en önemli konulardan birisi satıcının güvenilir olup olmadığından emin olunması gerektiğidir. Güvenilir satıcı özellikle internette satış yaptığı takdirde hakkında birçok yorum ve geri bildirim bulunacaktır. Ancak hakkında yorum geri bildirim bulunmayan ve özellikle bulunan yorumlar da negatif olduğu takdirde satıcı ile iletişime geçmemek ya da başka bir satıcıyı tercih etmek daha doğru olacaktır.

İnternetten yedek parça alımı yapılırken satıcının güvenilir olup olmadığı hakkında kesinlikle bilgi alınmalıdır. Güvenilir satıcılar güvenli ödeme konusuna da dikkat eder. Güvenli ödeme yapılır, teslim süresine uyulur, güvenli paketleme tercih edilir.

Fiyat Karşılaştırması Yapmak

İnternetten araç için yedek parça alırken mutlaka fiyat karşılaştırması yapılmalıdır. Farklı satıcılar da ya da farklı internet sitelerinde nasıl fiyatlar verildiği ve ürün kalitesine göre nasıl çeşitlilik ile karşılaşıldığı araştırılmalıdır. Tek fiyata uymamak ya da tek bir yerden fiyat almamak gerekir. Çeşitliliği önemsemek ve güvenli satıcıya ulaşırken, bir yandan da adil fiyat politikasıyla hareket edilip edilmediğini öğrenmek gerekir. Dolayısıyla fiyat karşılaştırması yapmak, çevrim içi alışveriş yapmanın en önemli ipuçlarından biridir. İnternetten araç için yedek parça fiyat karşılaştırması yaparak daha ekonomik, güvenilir ve doğru seçeneğe ulaşılabilir.

Garanti ve İade Koşullarını Öğrenmek

Çevrim içi alışveriş yapmanın en önemli noktalarından biri de garanti ve iade koşullarının öğrenmesidir. Araç için yedek parça siparişi vermeden önce mutlaka iade koşulları öğrenilmelidir. Parça numarasının uymaması araç için uygun olmaması, farklı bir renkte ya da modelde ürünün gönderilmesi gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Her ne kadar güvenilir satıcı tercih edilmiş ve piyasa araştırılması yapılmış olsa da bazı zamanlarda kargoların karışması ya da ürünlerin karışması gibi problemler olabilir. Bu durumda ürünün iade edilmesi ya da garanti kapsamının ne olduğunun bilinmesi gerekir. Online yedek parça alırken iade koşullarına mutlaka bakılmalıdır.

Parça Numarası Eşleştirmek

Araç için yedek parça araştırması yaparken eğer çevrim içi alışveriş yapılacak ise bu durumda parça numaralarının eşleştirilmesi gerekir. Doğru parça numarası ile alışveriş yapılması önem taşır. Aracın hangi parçasının eksik olduğunu ya da hangi parça için sipariş verildiğine bağlı olarak parça numarası bilgisi gerekebilmektedir. Parça numarası ya da referans numarası üzerinden sorgulama yapmak ve doğru ürüne ulaşmak en iyi ve kaliteli çözüm önerisidir. Alışveriş yapmadan önce eğer parçanın bir numarası var ise bunun öğrenilmesi gerekir.

Orijinal Parça Olup Olmadığını Teyit Etmek

Araç için alınacak olan parçanın orijinal olmasına özen gösteriliyor ise güvenilir satıcı tercih edilmelidir. Referansları olan ve güvenilir hizmet sağlayan kişi ve işletmelerden hizmet alınması son derece önemlidir. Alışveriş yapmadan önce parçanın orijinal olup olmadığına dair satıcı ile iletişime geçilmesi ve akıldaki bütün soruların satacağı sorulması gerekir. Eğer orijinal parça diye söylenmiş ancak orijinal olmayan bir parça gönderilmiş ise iade ve değişim seçenekleri devreye girmelidir. Orijinal araç yedek parça almak için internette iyi bir araştırma yapmak ve tüm satıcıları kontrol ederek en doğru kararı vermek gerekir.

Omergezer