Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

Mazot Pompası Arızası ve Çözümleri

Mazot Pompası Arızası ve Çözümleri

Mazot pompası arızaları farklı sebeplerden oluşabilir. Yakıt sızıntısı yaşanması ya da buna benzer etkenler görülmesi arızaya sebep olacaktır. Arızaların önüne geçebilmek için çözümleri iyi değerlendirmek gerekir. Mazot pompasında meydana gelen hasarların iyileştirilmesi için hangi bileşende hangi sorunun ortaya çıktığı bilinmelidir.

Mazot pompasında ortaya çıkan arızalar, motorun çalışma sistemlerinin önüne geçecektir. Bu sebeple aracın performansı düşecek ve belki aniden belki de zaman içerisinde kullanımı engellenecektir. Mazot pompasında ortaya çıkabilen arızalar şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Yakıtta meydana gelen sızıntı problemleri.
  • Yakıt basıncında meydana gelen azalma problemleri.
  • Motorun çalışmasını etkileyen sistemlerdeki arızalar.
  • Motordaki arızalar.
  • Vites değişiminde meydana gelen zorlanmalar.
  • Yüksek emisyon ile karşılaşılması.


Mazot Pompasının Tamiri Mümkün Mü?

Mazot pompasında meydana gelen hasara bağlı olarak tamir mümkündür. Genellikle dizel araçlarda bulunan mazot pompasının tamiri, diğer araç türlerine göre daha kolaydır. Mazot pompasında meydana gelen hasarlar incelenerek tamirinin olup olmayacağına karar verilir. Bu noktada uzman görüşü almak ve süreci uzmanların yönetmesine izin vermek önem taşır.

Mazot pompasında meydana gelen hasarlar eğer tamir edilebiliyor ise değiştirilmesine ya da daha farklı çözüm önerileri geliştirilmesine gerek olmayabilir. Mazot pompasının tamiri için kullanılan yöntemler hasara göre değişiklik gösterebilir.

Mazot Pompasının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Mazot pompasında bozulma ya da arıza oluştuğunu anlamanın en basit yolu motora gaz verildiği an ortaya çıkar. Gaz verildiği an eğer boğulma, ses sorunu ya da patlama gibi faktörler ile karşılaşılıyor ise pompada bozulmaların yaşandığı anlaşılabilir. Bu durumda hasar ciddiye alınmalı ve yetkili servis ile görüşülmelidir. Bunun yanı sıra araca hız verme esnasında istenilen hıza ulaşılamıyor ve performans kaybı görülüyor ise mazot pompasında bozulma olduğu anlaşılabilir.

Mazot Pompasının Bozulması Motora Zarar Verir Mi?

Mazot pompasında bozulma meydana gelmesi bozulmanın sebebi ne? Ve sistemdeki etkisine bağlı olarak motora zarar verebilir. Mazot pompası aynı zamanda yakıt pompası ismi ile de bilinir. Yakıt pompasında bozulma meydana gelmesi ise motorun tam performans çalışmamasına neden olur.

Tam performans çalışamayan motor ve motor sistemleri zaman içerisinde arızalanan ocak ve farklı problemler ortaya çıkacaktır. Bu yüzden mazot pompasındaki bir bozulma motora zarar verir mi diye merak edenlere verilen yanıt genellikle evet şeklindedir.

Yakıt Sızıntısı Sorunu Nedir ve Nasıl Çözülür?

Yakıt sızıntısı mazot pompasında sık yaşanan problemlerden biridir. Yakıt sızıntısı ile karşılaşıldığı takdirde yakıtın ve motor sisteminin değiştirilmesi gerekebilir. Özellikle yangın gibi büyük ölçekli problemlere sebep olabilecek yakıt sızıntısı, önemsenmesi gereken bir sorundur. Yakıt sızıntısı sorunu ile karşılaşıldığında conta bağlantı noktası ve buna benzer birleşim alanlarının iyileştirilmesi gerekir. Onarım bu bölgelerde başlamaktadır. Eğer bu bölgeleri onarmak zor ise parçaların değişmesi gerekebilir.

Yakıt Basıncı Problemi ve Çözümü Nedir?

Mazot pompası arızalarından birinin sebebi de düşük yakıt basıncıdır. Düşük yakıt basıncı zaman içerisinde büyük problemlere sebep olabilir. Motor yeterli miktarda performans gösterebilmek için ihtiyaç duyduğu yakıta ulaşamaz. Bu noktada düşük basınç problemleri ortaya çıkar, basıncın arttırılması bir çözüm önerisidir. Tıkanıklık var ise tıkanıklığın açılması, mazot pompasının tamir edilmesi ve basıncın azalmasına sebep olan etkenlerin kaldırılması gerekir.

Motorun Çalışmasını Etkileyen Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir?

Motorun çalışmaması, zor çalışması ya da çalışmasını etkileyen sorunlar ile karşılaşılması da mümkündür. Bu sorunlar mazot pompası arızasına sebep olabilir. Mazot pompasında ortaya çıkan bu problemlerden dolayı geri şekilde motorun çalışmaması ile de karşılaşılabilir. Birbirini destekleyen bu 2 problem bir araya geldiği zaman yakıt sızıntısı da ortaya çıkabilir. Bu sorun olduğu zaman mazot pompasının değişimi yapılmalıdır. Motorun çalışmasını önleyen sistemler bulunmalı ve hasarlar giderilmelidir.

Vites Değişiminin Zorlaşma Nedeni ve Çözüm Önerileri Nelerdir?

Mazot pompası arızası üzerinde etkili olan sorunlardan biri de zor vites değişimidir. Mazot pompasında sorun ortaya çıkması vites değişimini zorlaştırabilir. Tam tersi şekilde de vites değişiminde meydana gelen zorlanmalar, mazot pompasında arızalara sebep olabilir. Döngü şeklinde de ortaya çıkabilecek olan bu problemin iyileştirilmesi için silindirlerin iyileştirilmesi ve silindirlere bakım yapılması gerekir. Silindirlere yapılan bakım yetersiz kalır ise mazot pompasının tamamen yenilenmesi de bir çözüm olacaktır.

Omergezer