Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

Aracınıza Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aracınıza Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araca yedek parça tercihi yaparken mutlaka güvenilir şekilde hareket edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken her faktöre özen gösterilmeli ve araç için en uygun olan parça tercihi yapılmalıdır. Araç ile uyumlu ve orijinal parçaları seçmeye özen gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde hem parçalar aracın performansını negatif yönde etkileyebilir hem de parçanın değiştiği anlaşılabilir.

Bu durumda kişiler özellikle parçanın değiştiğinin anlaşılmasını istemiyorlar ise orijinal parça tercihi yapmalıdır. Yedek parça seçerken dikkat edilecekler şu şekildedir:

 • Orijinal parça seçmek.
 • Araç ile uyumlu parça seçmek.
 • Kaliteli parça seçmek.
 • Üçel Otomotiv gibi güvenilir ve lisanslı satıcılar ile iletişim kurmak.
 • Yedek parça iadesi ve garantisi ile ilgili koşulları bilmek.


Yedek Parçanın Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yedek parçanın orijinalliğini anlamak için kullanılan yöntemler vardır. Yedek parça alınması gerekiyor ise orijinal parçalar tercih edilmelidir. Orijinal parça satın alırken ise parçanın orijinal olup olmadığına dikkat edilmesi önem taşır. Bazı satıcılar ne kadar güvenli olursa olsun bazı zamanlarda orijinal olarak belirtilen ürün tam tersi çıkabilmektedir. Yedek parçanın orijinal olup olmadığını anlama yolları şu şekilde sıralanabilir:

 • Marka: Yedek parçanın markası ve üzerinde logo olup olmadığı belirleyici etkenlerden biridir. Logo olmamasına karşın bir ürün markanın kendi üretimi olabilir. Marka tarafından üretilmiş olması orijinalliğini gösterir. Aracın markasına ait numara, referans ya da üretici bilgisi (marka) yok ise ürün çoğunlukla orijinal değildir.
 • Kalite: Orijinal yedek parçalar çoğunlukla yüksek kaliteden oluşur. Dolayısı ile yedek parça alırken malzemenin kalitesine odaklanmak gerekir. Tasarımı, malzemesi, sürdürülebilirliği gibi başlıklar da kalitesini etkiler ve orijinal olup olmadığının anlaşılmasını sağlar.
 • Etiket: Orijinal parçaların üzerinde çoğunlukla etiket yer alır. Üzerinde ürüne ve markaya ait bilgiler ve logo bulunur.
 • Satıcı: Yetkili bayiler ve lisanslı satıcılar üzerinden alınan yedek parçalar büyük oranda orijinaldir.


Orijinal Yedek Parça Tercih Edilmezse Ne Olur?

Orijinal parça tercih edilmediği takdirde araçta farklı problemler meydana gelebilir. Bu yüzden bütün uzmanlar tarafından yedek parça tercihi yapılacak ise orijinal olması tavsiye edilir. Orijinal parça tercih edilmediği takdirde kalite sorunları ve araç ile parça arasında uyum problemleri yaşanabilir.

Araç parça değişimi gerekiyor ise orijinal olana yönelmek en doğru tercih olacaktır. Kasko ve garanti gibi uygulamalarda maliyet kaybı yaşanabilirken bir yandan da güvenlik riskleri artabilir. Bu yüzden orijinal yedek parça kullanılması gerekir.

Otomobiller için Yedek Parçalar Nelerdir?

Otomobiller için kullanılan yedek parçalar genellikle belirli alanlarda bulunan parçaları ifade eder. Örneğin fren parçaları yedek parça olarak kullanılabilir ve satışa sunulabilir. Aynı zamanda egzoz sisteminde yer alan bazı parçalar. Motordaki bazı bölmeler ve şasi gibi ürünlerde yer alan parçalar da genellikle yedek parça sınıfına dahil olabilir. Teknik parçaların yanı sıra tasarım odaklı parçalar da yedek parça sınıfına girebilir. Koltuk ve direksiyon kılıflarından, hava filtrelerine kadar birçok seçenek yedek parça sınıfına girebilmektedir.

Çıkma Yedek Parça Ne Anlama Gelir?

Çıkma yedek parça kullanılan araçlarda ikinci el niteliği taşıyabilecek ancak orijinal olan parçaları anlatmak için kullanılır. Bir araçta meydana gelen kaza ya da hasar sonucunda orijinal parçalar sökülebilir. Bu orijinal parçalar, herhangi bir zarar görmemiş ve aynı araç için kullanılmayacak ise orijinalliğini bir yandan korurken bir yandan da başka bir araca monte edilebilir. Bu durumda bir araçtan alınarak farklı bir araca yerleştirilen parça çıkma yedek parça olarak isimlendirilecektir.

Yedek Parçanın Araca Uygun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Araç için yedek parça değişikliği yapılacağı zaman ürünün uygunluğuna dikkat edilmelidir. Parça araç için uygun olmalı ve aynı zamanda orijinal özellikler taşımalıdır. Araç bilgileri ile uyumlu olan yani model ile uyumlu yedek parça tercihi yapılması önem taşır. Yedek parçanın aracı uygun olup olmadığını anlamanın bazı yöntemleri vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Profesyonel destek alınması.
 • Ürün karşılaştırması yapılması.
 • Uyumlu modellerin ne olduğunun öğrenilmesi.
 • Referans ve ürün numaralarının incelenmesi.
 • Parça numarası var ise parça numarasının sorgulanması.
 • Fiziksel olarak da parçanın olması gereken yere uygun olup olmadığının denenmesi.


Bu yöntemler ile araca uygun parçaya ulaşılıp ulaşılamadığı öğrenilebilir.

Omergezer