Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

Aracınızın Motor Yağı Değişiminin Geldiği Gösteren 5 İşaret

Aracınızın Motor Yağı Değişiminin Geldiği Gösteren 5 İşaret

Araçta bulunan motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Aracın sağlıklı şekilde çalışabilmesi ve performansını sorunsuz şekilde yerine getirebilmesi için motor yağı değişimi önem taşır. Motor yağı değişimi yapılmadığı takdirde kir ve tortular burada birikecek ve motorun gücünü olumsuz yönde etkileyecektir.

Motor yağı temiz olduğu takdirde kir ve tortular herhangi bir şekilde birikmezler ve motorun daha uzun ömürlü çalışabilmesi için motora destek olurlar. Motor yağı değişimi geldiği zaman işaretlerin doğru takip edilmesi ve hızlı bir şekilde harekete geçilmesi gerekir.

Motor Yağının Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Motor yağının değişmesi gerektiği zaman araçta bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler takip edilerek motor yağının değiştirilmesi mümkündür. Motor yağı değiştirilmesi için belirtilerin önemsenmesi gerekir. Aksi takdirde hem motor güç kaybına uğrayacak hem de hem maliyet hem de hayati olarak önemli farklı problemler ile karşılaşılabilecek tir. Bu yüzden aracın motor sağlığı ve motor yağının kalitesi ve değişimi önemsenmelidir. Motor yağının değişme zamanını gösteren belirtiler şunlardır:

  • Kullanılan yakıtın performansı düşürmesi ve yakıt performansının azalması.
  • Motorun her zamankinden daha yüksek sesle çalışması.
  • Egzozdan çıkan dumanın renginin değişmesi.
  • Yağ basıncına ilişkin uyarı lambasının sürekli yanma meydana gelmesi.
  • Motor yağını kontrol edildiği çubukta farklı renkte tabaka meydana gelmesi.
  • Motor yağının kirlendiğinin anlaşılması.


Yakıt Verimliliğinde Azalma Yaşanması

Yakıt verimliliğinde azalma yaşanmasının farklı sebepleri olabilir. Bu sebeplerden birisi motor yağının değişmesi gerektiğidir. Motor yağı değişmesi gerektiği zamanlarda yakıt kullanımının verimliliğini düşürür. Motor yağında biriken tortular ve kir verimliliğin azalması noktasında önemli rol oynar.

Kendini iyileştirmek ve var olan yakıtı daha iyi kullanabilmek için daha çok yakıt tüketmeye başlar. Bu durum araçta tercih edilen yakıtın kısa süre içerisinde bitmesine sebep olur. Yakıt kısa süre içerisinde azalıyor ve yeniden yakıt almak gerekiyorsa motor yağı değişiminin geldiği anlaşılabilir.

Motordan Gelen Yüksek Sesler

Motor yağının değişmesi gerektiğini gösteren işaretlerden biri de motordan yüksek sesler gelmesidir. Motor her zamankinden daha yüksek sesle çalışmaya başlar ve hatta vuruntu yapabilir. Yüksek ses ile çalışan motor farklı problemlere de zemin hazırlayabilir. Bu yüzden sadece motor yağının değiştirilmesi değil, aynı zamanda motordaki farklı parçaların değiştirilmesi de gerekebilir. Motor yağının değiştirilmesi gerektiğinde motorda farklı problemler ortaya çıkabilmektedir.

Egzoz Dumanının Renk Değiştirmesi (Siyah – Mavi)

Motor yağını değiştirmez ne olur diye merak edenlere verilen yanıtlardan biri de egzoz dumanının renk değiştirmesidir. Egzozdan çıkan dumanın koyu renkli olması, siyaha yakınlaşması ya da mavi renkte olması motor yağının kirlendiği anlamına gelir. Motor yağı değiştirilmediği zaman dumanın rengi değişecektir. Dolayısıyla farklı problemler ortaya çıkabilir. Dumanın rengi aynı zamanda motorda yanma, sızıntı ya da farklı sorunlardan dolayı da değişebilmektedir.

Yağ Basıncı Uyarı Lambasının Yanıp Sönmesi

Yağ basıncı uyarı lambası yanmaya başladığında motor yağına ilişkin değişiklik yapılmalıdır. Gösterge panelinde yer alan ve yağ basıncını gösteren lambanın dikkate alınması gerekir. Bu lamba dikkate alındığı takdirde motor yağının seviyesinin düştüğü ya da kirlendiği anlaşılabilir. Doğrudan motor yağı lambası üzerinden denetim yapılması mümkündür.

Motor yağının düştüğü nasıl anlaşılır diye merak eden kişiler, lambaya ve lambanın belirtilerine özen gösterebilir. Bazı durumlarda lamba bozulabileceği ya da aksaklık yaşanabileceği için diğer belirtilerin de göz önünde bulundurulması önerilir.

Motor Yağı Kontrol Çubuğunun Köpüklenmesi

Motor yağının değişmesi gerektiğini anlamanın bir başka yolu da motor yağı kontrol çubuğunu kontrol etmektir. Motor yağı kontrol çubuğunun dibinde tabaka oluşmuş ise ya da köpüklü bir şekilde bir görüntü var ise bu durumda yağ değiştirilmelidir. Yağın değiştirilmesi gerektiğini anlamak için yağ kontrol çubuğu kullanılır.

Böylelikle araçta motor yağının ne zaman değişmesi gerektiği ya da azalıp azalmadığını ilişkin bilgi edinilmek istendiği zaman kolaylıkla yanıt alınabilir. Motor yağı ne zaman değişir sorusuna yanıt arayanlar düzenli aralıklar ile kontrol çubuğuna bakarak kendi araçları için en uygun zaman dilimini belirleyebilir. Motor yağı kontrol çubuğu yağın değişmesi gerektiğini, azaldığını, eksildiğini ve var ise farklı sorunlar olup olmadığını anlamak için kullanılır.

Omergezer