Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

EGR valfi denilen sistem Exhaust Gas Recirculation kelimelerinin kısaltmasından oluşur. EGR valfi, içten yanmalı olarak sınıflandırılan egzoz sınıfının önemli bir parçasıdır. Egzoz gazlarını ve egzoz emisyonunu kontrol eden sisteme verilen bir isimdir. Silindirlere egzoz gazının yeniden döndürülmesini kullanan ve bu yöntemin aktif olarak kullanılmasını sağlayan sistem EGR’dir.

EGR valfi ise egzoz ve emme olarak gruplandırılan iki farklı manifolt sisteminin arasında yer alır. Manifolt sistemlerinin arasına gazın yeniden döndürülmesi için çalışan bölgedir. Açılıp kapanma özelliği bulunur ve böylelikle gazın döndürülmesi sağlanır. Yakıtın yanması, silindirlerin güvenle kullanılması, yakıtın silindirlere girebilmesi gibi noktada hem sistem hem de parça olarak EGR valfi önem taşır.

EGR Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

İçten yanmalı egzoz sınıfının önemli bir parçası ve sistemi olan EGR valfinin arıza belirtileri spesifik olabilmektedir. Belirtilerin bazıları spesifik olmasına karşın bazı belirtiler diğer hasarlar ile de karıştırılabilir. Bu yüzden burada ortaya çıkan arızaların iyi bilinmesi ve sürücülerin araçlarına hakim olması gerekir. EGR valfi arıza belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Motorun performansının azalması.
  • Aracın hızlanmasında yavaşlama meydana gelmesi.
  • Araç için kullanılan yakıt miktarının artmaya başlaması.
  • Egzozda meydana gelen emisyon miktarlarının artması.
  • Motorda titreme sarsılma ve bütün bunların sürücü tarafından hissedilmesi gibi problemlerle karşılaşılması.
  • Motordaki problemleri gösteren arıza ışığının yanması.
  • Manifolt ve boru sistemlerinde ısınmaları meydana gelmesi.
  • Egzoz dumanının değişmesi veya kötü kokulu olması.


EGR Arızalandığında Ne Olur?

EGR arızalı ise ne olur sorusu sık sık merak edilir. Özellikle yeni sürücüler tarafından merak edilen EGR sistemine ve arızalarına hakim olmak önemlidir. Burada arızalar meydana geldiği zaman aracın performansı düşecektir. İstenilenden daha yavaş gitmesi ve daha hantal bir hale gelmesi ile karşılaşılabilir.

Bunun yanı sıra araç düşünülenden daha yavaş giderek trafikte ve aynı zamanda farklı yerlerde problemlere sebep olabilir. EGR arızalandığı zaman motor sistemlerini etkileyerek daha bütüncül sorunlara zemin hazırlayabilir.

EGR Arızası Araca Tamamen Zarar Verir Mi?

EGR arızasının araca zarar vermesi mümkündür. Motor sisteminde meydana gelen her arıza araca bütüncül şekilde zarar verebilir. Araç sistemleri birbiriyle bağlantılıdır. Bu yüzden ortaya çıkacak olan bir hasar zaman içerisinde büyüyerek diğer problemlere de zemin hazırlayabilir. Burada meydana gelen bir arızalanma ya da hasar durumu aracın motorunun güç kaybetmesine sebep olur.

Aracın motoru güç kaybettiği zaman sistem tam olarak çalışmaz. Bu durum eksikliklere ve performans kaybına zemin hazırlar. Aracın motorundaki sorunlar büyümeye başladığında ise aracın tamamı ve önemli sistemleri ileri seviyede hasar alabilir. Bu durum aracın tekrar kullanılamamasına kadar ilerleyebilen büyük problemler yaratabilmektedir. Bu sebep ile EGR arızası yaşandığı zaman önemsenmeli ve sorunun çözümüne odaklanılmalıdır.

Tıkanmış Ya Da Kirlenmiş EGR Temizlenir Mi?

Tıkanan ya da kirlenen sistemleri temizlemek için profesyonel yöntemler tercih edilmelidir. Parçaların sökülmesi ve temizlendikten sonra aynı şekilde yerini tekrar yerleştirilmesi önem taşır. Bu yüzden de EGR temizliği yapılacak ise yetkili servisler aracılığıyla bu işlemin yapılması önerilir. Özellikle bu temizliğe uygun olarak kullanılan ekipmanlar vardır.

Fırsattan temizlik ürünlerine ve sıvılara kadar birbirinden farklı parçalar araçlar için özel olarak üretilir. Tıkanmış ya da kirlenmiş bir EGR valfinin temizlenmesi için uygun koşullar sağlanmalı ve ardından temizlik yapılmalıdır. Temizlik işlemi sonlandırıldıktan sonra EGR valfi aynı şekilde alındığı yere monte edilmelidir. Montaj işlemi esnasında hassas davranmaya özen gösterilmelidir.

EGR’nin Tıkanmaması için Ne Yapılır?

Sistemin tıkanmaması isteniyorsa mutlaka temizliğe dikkat edilmelidir. Aracın düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yaptırılması önem taşır. Kanunen de trafikte olan her aracın bakımının yaptırılması zorunludur. Bu yüzden EGR tıkandığında ya da tıkanma üzere olduğunda mutlaka temizlik yaptırmalıdır. Düzenli temizlik işlemleri ile tıkanmaları önüne geçilebilir. Kir ve pas gibi kapsamlı problemler de engellenir.

Özellikle manifoltların içerisine yabancı madde yerleştirilmesi ya da yabancı madde kaçması sistemi doğrudan negatif etkileyecektir. Temizlik esnasında tıkanmanın sebebine bakılmalı ve koruyucu filtreler ve emme manifoltunu koruyacak çözüm önerileri geliştirilmelidir. EGR valfinin tıkanması ile sık sık karşılaşılabilmektedir. Bu durumda yetkili servisten destek alınması önerilir.

Omergezer