Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar Arızaları ve Çözümleri

Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar Arızaları ve Çözümleri

Dizel partikül filtresi araçlarda yer alan önemli bileşenler arasında bulunur. Egzoz gazında yer alan zararlı partiküllerin ve araca zarar verebilecek parçaların araca girmemesi ve aracın korunması için kullanılır. Dizel motorlu araçlarda yer alan partikül filtresi özel olarak hazırlanır. Sadece aracı korumak değil, aynı zamanda partiküllerin çevreye yayılarak doğaya zarar vermesinin de önüne geçer. Böylelikle hava kirliliği üzerinde araçların etkisi azaltılır ve dizel yakıt kullanan araçların daha çevre dostu bir hale gelmesini sağlar.

Dizel Partikül Filtresinin İşlevleri Nelerdir?

Celal partikül filtresinin işlevi özellikle kötü ve zararlı partiküllerin yayılmasını ve atmosfere salınmasını önlemektir. Dolayısıyla çevre dostu çözümler arasında bulunur. Hava kirliliğinin azaltılması noktasında dizel partikül filtresi son derece işlevseldir. Dizel araçlarda motorun egzoz sisteminde konumlandırılan partikül filtresi, böylelikle araç ve çevre arasındaki filtre görevini rahatlıkla taşır.

Dizel partikül filtresinin tüm işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Zararlı partiküllerin filtrelenmesi.
 • Çevreye zararlı partiküllerin zarar vermesinin önüne geçilmesi.
 • Motor performanslarının daha güçlü ve dayanıklı olmasının sağlanması.
 • Sürüş esnasında kontrolün kaybedilmemesi için destek verilmesi.
 • Sürüş konforunun artmasının ve korunmasının sağlanması.
 • Aracı ve motor – egzoz sistemlerini yasal düzenlemelere uygun hale getirmesi.
 • Aracın sebep olduğu gaz emisyon oranlarını iyileştirmesi.


Dizel Partikül Filtresinin Yararları Nelerdir?

Modern dizel motorlu araçlarda bulunan egzoz sistemlerinin çevreye zarar vermesini önlemek adına filtre tercih edilir. Bu filtreye dizel partikül filtresi adı verilmiştir. Dizel partikül filtresi doğru yöntemler ile kullanıldığı takdirde hem araç hem sürücü hem de çevre için önemli faydalar sağlar. Dizel partikül filtresinin yararları şunlardır:

 • Hava Kalitesini Düzenler: Egzoz gazı hava kirliliğini arttıran önemli problemlerden biridir. Dizel partikül filtresi kullanılarak egzozdan saçılan ve hava kirliliğine neden olan partiküller ve gazlar filtrelenir. Böylelikle hava kalitesi iyileştirilmeye ve düzenlenmeye başlanır.
 • Doğayı Korur: Dizel partikül filtresi en doğru yöntemler ile kullanıldığı takdirde. Çevreye daha az zarar verecektir. Çevreye verilen zararın minimalize edilmesi ve doğanın korunması için dizel motorlu araçlarda partikül filtresi kullanılmalıdır.
 • Motor Gücünü Koruma: Dizel araçlarda yer alan motor partiküllerden ve zararlı gazlardan zaman içerisinde zarar görebilir. Bu durum tıkanıklığa ve farklı problemlere zemin hazırlar. Dolayısıyla dizel partikül filtresi kullanılması, motor gücünün korunmasına ve motorun daha iyi performansta çalışmaya devam edebilmesine olanak yaratır.


Dizel Partikül Filtresinde Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Dizel partikül filtresi kullanıldığında zaman içerisinde farklı problemler ile karşılaşılabilir. Bu problemler arasında farklı çözüm önerileri ile iyileştirilen sorunlar vardır. Bazı sorunlar ise filtrenin tamamen değiştirilmesinin ardından giderilebilmektedir. Dizel partikül filtresindeki problemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tıkanma Problemi
 • Arıza Lambasına Yansıyan Problemler
 • Regenerasyon Problemi
 • Filtrede Hasar Meydana Gelmesi


Dizel Partikül Filtresi Hasar Problemi Nedir ve Nasıl Çözülür?

Dizel partikül filtresinde hasar problemi sık karşılaşılabilen sorunlar arasındadır. Dizel partikül filtresinde zaman içerisinde hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlar filtrenin değiştirilmesi ile giderilebilmektedir. Bazı zamanlarda filtre onarılan bilmesine karşın yine de dizel partikül filtresinin değiştirilmesi en doğru çözüm olacaktır. Değişimi gerektiği durumlarda sürücüler tek başına bu işlemi yapmamalıdır. Profesyonel araç tamir ve servis merkezlerinde işlem yaptırılması gerekir. Aksi takdirde egzoza ve motora zarar verilebilir.

Dizel Partikül Filtresinde Tıkanma Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

Dizel partikül filtresinde karşılaşılan problemlerden biri de tıkanma problemidir. Zaman içerisinde egzoz gazının da ortaya çıkan zararlı maddelerin ve kirleticilerin temizlenmemesi sebebi ile partikül filtresinde tıkanma yaşanabilir. Bu durumda partikül filtresinin temizlenmesi gerekir. Filtre temizliği işleme önemsenmeli ve düzenli olarak yapılmalıdır.

Profesyonel koşullar altında yapılması gereken filtre temizliği, aksatılması takdirde dizel partikül filtresinde tıkanma sorunu ile karşılaşılabilir. Bu sorunu çözmek adına filtre temizliği yapılması gerekebileceği gibi doğrudan dizel partikül filtresinin yenisiyle değiştirilmesi de gerekebilir.

Dizel Partikül Filtresi Sensör Arızası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Dizel partikül filtresinde karşılaşılan bir diğer sorun da sensör arızasıdır. Sensör arızası dizel partikül filtresinin çalışma yöntemini etkileyebilir ve hasarlara neden olabilir. Filtrenin işlevini yerine getirebilmesi için sensörler doğru çalışmalıdır. Sensörler doğru çalıştığı takdirde filtre tam kapasite çalışacaktır.

Omergezer