Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL

+90 212 346 17 17

info@ucelotomotiv.com.tr

Atatürk Oto Sanayi St. 1. Kısım No: 24-25-27 Maslak / İSTANBUL
Bizi Arayın: +90 212 346 17 17

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç motor suyunda zaman içerisinde eksilme meydana gelebilir. Meydana gelen bu eksilmesin sebepleri son derece önemlidir. Araçta büyük hasarların oluşmasının önüne geçebilmek adına sızıntıya ya da motor suyunun eksilmesine sebep olan faktörün ne olduğu öğrenilmelidir. Bunun için profesyonel bakım ve servis hizmetlerinden yararlanılması önerilir.

Araç motor suyunun eksilme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sızıntı yaşanması
 • Kafa contasında problemlerin ve hasarların meydana gelmesi
 • Motorun aşırı ısınma sorunu ile karşılaşması
 • Motorun soğutma sistemlerinde hasar ya da sorunların meydana gelmesi
 • Hava koşullarının ani değişimi ya da düşük hava sıcaklıklarına maruz kalınması


Araç motor suyunda eksilmelere neden olabilen problemlerdir.

Sızıntı Yaşanırsa Araç Motor Suyu Eksilir Mi?

Araç motor suyunun eksilmesine sebep olan yegane problemlerden biri de sızıntı yaşanmasıdır. En yaygın sebeplerden biri olman sızıntı problemi sık sık karşılaşılabilir. Burada önemli olan sızıntının hangi bölgeden kaynaklandığını bulabilmektir. Bu yüzden profesyonel bakım ve servis hizmetlerinden yararlanılması en doğru sonucu almak için gereken yöntemlerden biridir.

Araç motor suyunda sızıntı yaşandığı takdirde sorunun kaynağına yönelmek en iyi çözüm önerisi olacaktır. Sızıntı borudan, hortumdan, radyatörden, bağlanma bölgesinden, motor bloğundan kaynaklanabilir. Her bir bölgenin kendi özelliği ve çözüm önerisi vardır. Sızıntıya sebep olan hasar ve hasarın yeri bulunduktan sonra araç motor suyundaki eksilme sorunu giderilebilir.

Araç Motor Suyunun Eksilmesi ve Kafa Contası Birbiri ile Bağlantılı Mı?

Motorda yer alan kafa contası bir sorun ya da hasar ile karşılaştığında farklı problemler ortaya çıkabilir. Bu problemler arasında en sık karşılaşılan araç motor suyunun azalmaya başlamasıdır. Araç motor suyu azalmaya başlıyor ise kafa contasında hasar meydana gelmiş olabilir.

Kafa contası doğru şekilde kullanıldığı takdirde suyun eksilmesinin önüne geçecektir. Sızdırma olmaması için özel olarak üretilen ve özel malzemelerden elde edilen kafa contası sının doğru yerleştirilmesi son derece mühimdir. Araç motor suyu ve kafa contası arasındaki bağ bu sebep ile önemlidir. Hasar meydana gelmiş ise su, aracın farklı bölgelerine ve yağ gibi karterlere sızabilir.

Araç Motorunun Aşırı Isınması Motor Suyunu Azaltır Mı?

Araçtaki motor da meydana gelen aşırı ısınmaları farklı sorunlara zemin hazırlar. Araç motorundaki suyun azalması da özellikle aşırı ısınma ile karşılaşıldığı zaman var olan problemlerden biridir. Eğer sorun sızıntı yaşanması ya da kafa conta asında değilse motorun ısınıp ısınmadığı kontrol etmek gerekir.

Aşırı ısınma ve aşırı soğuma gibi sebeplerden dolayı motor suyu zaman içerisinde azalabilir ve bu durum daha büyük problemlere yer açabilir. Araç motorunun aşırı ısınması sonucu motor suyunda azalma meydana geliyor ise motorun neden aşırı ısınma sorunu olduğuna odaklanmak gerekir. Soğutma sistemlerinde meydana gelen sorunlar, araç motorunun aşırı ısınmasına neden olabilmektedir. Soğutma sistemleri kontrol ettirilmeli ve sorunun hangi unsurdan kaynaklandığı bulunmalıdır.

Araç Soğutma Sistemleri Motor Suyunu Azaltır Mı?

Her aracın motor soğutma sistemi bulunur. Motor soğutma sisteminde yer alan özellikler eğer farklı sorunlar ile karşılaşır ise motor suyunda eksilme meydana gelebilir. Araç soğutma sistemleri doğru şekilde çalışmadığı takdirde farklı hasarlar ile karşılaşılması mümkündür. Ciddi ve ekonomik olarak yüksek maliyete sebep olabilecek sorunların önüne geçebilmek adına araç bakımı düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Soğutma sistemlerinde meydana gelebilecek problemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tıkanma
 • Sızıntı yaşanması
 • Korozyon oluşması
 • Fanların gerektiği şekilde çalışmaması
 • Kafa contasının hasar alması
 • Termostatın gerektiği gibi çalışmaması


Bu sorunlar olduğu takdirde motor araç suyu azalması sorunu yaşanabilir.

Aşırı Soğuk Havalar Motor Suyunun Eksilmesine Neden Olur Mu?

Yüksek sıcaklık motor suyunun eksilmesine sebep olduğu gibi aşırı derecede düşük sıcaklıklar da motor suyunda eksilmeye neden olabilir. Aşırı soğuk hava koşulları motor üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır. Motorun donması, buharlaşması, nemlenmesi ve bunlara benzer sonuçlardan dolayı oluşabilecek diğer problemlere hazırlıklı olmak gerekir.

Motor suyunun eksilmesinin nedenleri özellikle yaşanılan iklim koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. İklim özelliklerine bağlı olarak araç için uygun koruma seçenekleri tercih edilmelidir. Aşırı düşük sıcaklıklar var ise motoru koruyacak antifriz gibi seçenekler araca doğrudan entegre edilmeli ve araç koruma altına alınmalıdır.

Omergezer